W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 16:00 Park Młodzieżowy w Świdnicy wypełni się muzyką. Przed nami kolejna odsłona „Muzycznej Altany” – cyklu letnich koncertów, który na stałe wpisał się w kalendarz świdnickich wydarzeń kulturalnych. W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkania z lokalnymi artystami, prezentującymi różnorodne gatunki – od muzyki elektronicznej, przez klasyczne covery, aż po autorskie projekty i muzykę filmową.
To doskonała okazja, by letnie popołudnia spędzić w plenerze, ciesząc się dobrą muzyką i relaksem wśród zieleni Parku Młodzieżowego.
PROGRAM „MUZYCZNEJ ALTANY” 2025
6 lipca – MIZIDAR – Dariusz Miziarski „Wydźwięki”
Na inaugurację tegorocznego cyklu usłyszymy projekt MIZIDAR, za którym stoi świdnicki artysta Dariusz Miziarski. Koncert „Wydźwięki” to muzyczna podróż przez dźwięki ambientu, chilloutu i neoklasyki. Klasyczne brzmienia fortepianu i smyczków w naturalny sposób łączą się tu z elektronicznymi basami i pulsującymi rytmami. Dariusz Miziarski to także członek zespołu Berkanan, właściciel studia nagrań Arena Muzyczna oraz twórca muzyki filmowej i elektronicznej. Jego występ będzie znakomitym otwarciem muzycznych spotkań w altanie.
13 lipca – Młode talenty zaśpiewają polskie i zagraniczne hity
To koncert, który pozwoli nam odkryć młode, niezwykle utalentowane głosy ze Świdnicy. Cztery wokalistki – Róża Madej, Lena Szydłowska, Angelina Warmuz i Weronika Wąsowska – zaprezentują covery polskich i zagranicznych przebojów. Usłyszymy m.in.: m.in. takie utwory jak: "Świat się pomylił" Patrycji Markowskiej, „Kiedyś byłam różą” Gorana Bregovicia, czy „Pocałuj noc” Anity Lipnickiej. Mimo młodego wieku każda z nich ma na koncie znaczące sukcesy konkursowe i doświadczenie sceniczne. Ten koncert to prawdziwy pokaz lokalnych perełek wokalnych.
20 lipca – Mirosław Jabłoński – muzyka filmowa
Niedzielne lipcowe popołudnie wypełnią dźwięki największych tematów muzyki filmowej. W programie znajdą się utwory takich gigantów jak Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams czy Ludovico Einaudi. Autorskie aranżacje przygotował Mirosław Jabłoński – kompozytor, aranżer i pedagog, od lat związany ze świdnicką sceną muzyczną. To koncert dla tych, którzy cenią sobie wielkie filmowe emocje i lubią rozpoznawać znane melodie w nowych odsłonach.
27 lipca – „Jakoś tu cicho” – Natalia Widuto i Dawid Cichy
Projekt „Jakoś tu cicho” to propozycja dla miłośników muzyki alternatywnej, w której króluje minimalizm, przestrzeń i szczerość. Natalia Widuto – półfinalistka programu „Mam Talent” – w duecie z multiinstrumentalistą Dawidem Cichym, zaprosi nas do świata intymnych dźwięków, subtelnych tekstów i nieoczywistych aranżacji. To muzyka, która pozwala się zatrzymać, pomyśleć i po prostu pobyć.
3 sierpnia – ARTyści – młodzi twórcy i ich goście
Tego dnia w altanie wystąpią ARTyści – młody zespół wokalistów oraz ich goście z Akademii Rozwoju Talentów w Świdnicy. W ich repertuarze znajdą się autorskie utwory, które powstają we współpracy z IVĄ (Iwoną Kuśnierz) oraz Arthurem Samuelem oraz covery znanych przebojów. Zespół ARTyści ma na koncie osiem singli dostępnych na platformach streamingowych i regularnie koncertuje, zdobywając serca lokalnej publiczności. W skład grupy wchodzą: Kinia Kusion, Livka Ordys, Laura Tomaszewska, Blanka Pierucka oraz Soffie.
10 sierpnia – ZGRANE – duet, który gra sercem
Duet ZGRANE tworzą dwie przyjaciółki, które odważnie opowiadają o swoich emocjach poprzez muzykę. W ich repertuarze znajdziemy zarówno autorskie kompozycje, jak i własne interpretacje ulubionych coverów, wzbogacone o delikatne brzmienie skrzypiec. ZGRANE mają już na swoim koncie występ w „Szansie na sukces” i prezentację podczas Super Premier w Opolu. Ich koncert to spotkanie pełne autentyczności i dobrej energii.
17 sierpnia – Grzegorz Godula DJ. DDM – elektroniczna podróż w rytmie deep-house
Grzegorz Godula – najdłużej aktywnie działający DJ w Świdnicy zaprosi nas w taneczną podróż przez dźwięki elektroniki. W secie zatytułowanym „Lajf” artysta połączy swoje obecne fascynacje z muzycznymi inspiracjami z lat 80., od których zaczynał swoją przygodę z muzyką. To propozycja dla tych, którzy lubią elektroniczne rytmy i muzyczne eksperymenty.
24 sierpnia – studio wokalne „Katharsis” – młodzi wokaliści w altanie
Na scenie altany zaprezentują się młodzi wokaliści ze studia wokalnego „Katharsis”, którzy wykonają covery znanych artystów, takich jak Adele, Bruno Mars czy Jan Kanty Pawluśkiewicz. Studio „Katharsis” to przestrzeń, w której młodzież rozwija swoje muzyczne talenty pod okiem doświadczonych instruktorów. To koncert pełen pasji, świeżości i młodzieńczej radości z muzykowania.
31 sierpnia – Katarzyna Szymko-Kawalec i Krzysztof Bartosik – letnie brzmienia na finał
Na zakończenie cyklu „Muzyczna Altana” czeka nas wyjątkowy, kameralny koncert duetu instrumentalnego – skrzypce i gitara. Wystąpią Katarzyna Szymko-Kawalec – dyrygentka, kompozytorka oraz założycielka świdnickiej szkoły MUZAZA – oraz Krzysztof Bartosik, który gra na gitarze klasycznej, basowej, akustycznej, a także na ukulele i bębnach afrykańskich. Artyści zabiorą nas w muzyczną podróż pełną letnich, lekkich brzmień. W programie znajdą się zarówno klasyczne tematy, rytmy latynoskie, jak i autorskie kompozycje oraz improwizacje.
6 lipca - MIZIDAR - Dariusz Miziarski
13 lipca – Róża Madej, Lena Szydłowska, Angelina Warmuz, Weronika Wąsowska
20 lipca - Mirosław Jabłoński
27 lipca - Natalia Widuto i Dawid Cichy
3 sierpnia – Zespół ARTyści oraz goście
10 sierpnia – ZGRANE
17 sierpnia - Grzegorz Godula DJ. DDM
24 sierpnia - Studio wokalne "KATHARSIS"
31 sierpnia - Katarzyna Szymko-Kawalec, Krzysztof Bartosik
um.swidnica.pl
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej