O planach rozwojowych Teatru w Szczawnie Zdroju, czekających nas wydarzeniach w sezonie wiosenno – letnim, oraz zmianach w placówce. Rozmowa z nową dyrektorką tej instytucji, Marzeną Sobczyk.
- Jakie innowacje, czekają dla odbiorów Teatru Zdrojowego? Czy placówka zmieni się diametralnie, czy zamierza Pani kontynuować misję swojego poprzednika?
- Startując w konkursie na to stanowisko, oczywiście miałam przygotowaną koncepcję, w jakim kierunku ta placówka powinna się rozwijać. Jestem mieszkanką Szczawna Zdroju, uczestniczę również sama w wydarzeniach tutaj organizowanych. Wiem zatem, czego od tej instytucji oczekiwałam. Swoją wizję zapisałam jako „Koncepcję trzech teatrów”. Te obszary to: kreujący życie kulturalne, integrujący mieszkańców, kuracjuszy i turystów, a także edukacyjny. Nie wyobrażam sobie, aby teatr nie miał przygotowywać do świadomego odbioru kultury.
- Szczawieński teatr dostosowany był raczej ze swoją ofertą do osób dorosłych oraz kuracjuszy. Czy jednak również młodzież i dzieci mogą liczyć na to, że w placówce znajdzie się miejsce dla nich?
- Chcę przede wszystkim ożywić teatr, oraz doprowadzić do tego, że będzie otwarty również w godzinach popołudniowych. Nie będzie może pełnił roli stricte „Domu Kultury”, ale jego scena będzie dostępna dla młodych, utalentowanych i ambitnych osób. Chcę żeby dobrze się w nim czuły osoby, które marzą o spełnieniu swoich ambicji aktorskich, muzycznych oraz z wszelkiego rodzaju dziedzin artystycznych. Planuję od września uruchomić warsztaty teatralne, które będą prowadzone przez specjalistę. Pragnę również wykorzystać salę kameralną w tetrze, by mogły odbywać się tutaj wernisaże i wystawy oraz spotkania z artystami.
- Nie sposób nie dostrzec piękna przyrody uzdrowiskowej. Deptak, parki, „muszle” koncertowe – to infrastruktura, która ma olbrzymi potencjał. Czy planuje Pani wykorzystać te walory, do przeprowadzenia imprez plenerowych?
- Nie wyobrażam sobie, by nie skorzystać z tych naturalnych atutów. Sama jestem wielką amatorką wydarzeń plenerowych, ale z gatunku kultury wysokiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o koncerty operowe, czy filharmoniczne. Już mamy plany co do takich wydarzeń. Co sobotę i niedzielę, w sezonie letnim, takie koncerty będą się odbywały. Chcemy również wykorzystać dobre relacje z uzdrowiskiem Szczawno – Jedlina. Mam nadzieję, że Teatr Zdrojowy, będzie naprawdę widoczny w sezonie wiosenno – letnim, oraz jesienią, kiedy przeniesiemy się do pięknej, odrestaurowanej sali. - Co nas czeka w najbliższej przyszłości?
Wiem, że była Pani na rozmowie w sprawie organizacji jednego z największych wydarzeń kulturalnych w Szczawnie – festiwalu Henryka Wieniawskiego. Czy wszystko zapięte jest na ostatni guzik?
- Trwają ostatnie rozmowy i działania organizacyjne. Mamy przygotowany program, repertuar artystów i umówionych muzyków z najwyższej półki. Będziemy mogli usłyszeć nie tylko utwory Wieniawskiego, ale również często z nim porównywanego
- Nicolo Paganiniego. W tym roku festiwal wcześniej niż zwykle, gdyż już na początku czerwca. Dziękuję za rozmowę.
źródło: 30minut
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej