W drugiej odsłonie XIII Dni Dramaturgii zapraszamy do Teatru na premierowy pokaz nowej sztuki pilgrim/majewskiego pt. Wielka Głód w reżyserii Sebastiana Majewskiego. Głównym tematem spektaklu jest funkcjonowanie mitu Ukrainy we współczesnej polskiej świadomości. „Pamiętam zdanie: Ojciec sprawdził ziemię, oczywiście nie była taka jak na wschodzie, na naszej Ukrainie. To zdanie powiedział Zygmunt Sobolewski - kiedyś repatriant, dziś przesiedleniec, 79-letni mieszkaniec Wrocławia, który w 1945 roku przyjechał z Borszczowa w województwie tarnopolskim do Królikowic na Dolnym Śląsku. Inni mówili podobnie a jeżeli nawet nie mówili, z różnych powodów, to myśleli podobnie. I nie ma w tym nic dziwnego. Przecież Ukraina – tamte ziemie, to było ich dzieciństwo i młodość, tam stały ich domy, szkoły i kościoły, leżały ich cmentarze – całe magiczne instrumentarium, które tworzy ten specyficzny smak polskiej magdalenki. Tak dobrej, że odbierającej racjonalność myślenia – bo przecież tamtejsze piaszczyste drogi były lepsze niż każda brukowana ulica tutaj. Mija 67 lat od zakończenia wojny, od utraty kresów, od naszego przyjazdu do Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy, i wszędzie indziej na zachodzie i północy. Co zostało z tamtej rzeczywistości?
Czy Ukraina jest naszą polską Atlantydą – utraconym krajem szczęśliwości i bogactwa? Czy dajmy sobie z tym wszystkim spokój - !zapooomnij? - po prostu. Sprawdźmy to. Sprawdźmy wspólnie, co się dzieje na dalekiej Ukrainie...” pisze reżyser. Kolejna propozycja to Świadectwa Wzlotu opadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka. To spektakl dyplomowy studentów IV roku jest koprodukcją wydziału aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Kim był, kim jest Antek Kochanek, tajemniczy patron jednej z wałbrzyskich ulic? Poległym w 1937 roku bohaterem wojny domowej w Hiszpanii czy jego synem, który po Wałbrzychu chodził z tajemniczym czarnym zwierzęciem? Miejską legendą, która jak każda składa się z plotki, stereotypu i strachu czy postacią umyślnie zapomnianą? Odpowiedź poznamy 21 października 2012 (niedziela) o godz.18.00. Bilety do nabycia w kasie Teatru, telefonicznie pod nr 746649695 lub mailowo biuro@teatr.walbrzych.pl Dawniej w czwartki Teatr zapraszał na cykl: dzięki bogu już czwartek. - W sezonie artystycznym 2012/2013 !Zapooomnij?, także w czwartki pracownicy placówki zapraszają na: odbierz swój prezent od… czyli artystyczne niespodzianki przygotowane dla wałbrzyszan przez zespół artystyczny Teatru Dramatycznego oraz realizatorów. - Jest to jedyna okazja na spotkanie i rozmowę poprzez wspólne dzielenie się sztuką. Na kolejne spotkanie z cyklu odbierz swój prezent od … zapraszamy w najbliższy czwartek 18 października o godz. 17.00 do świetlicy – tym razem obdarzy nas swoim prezentem Angelika Cegielska – aktorka, niezapomniana Aleksandra z Aleksandry. Rzecz o Piłsudskim – zachęcają. Wstęp bezpłatny, zapraszamy! (red)
źródło: 30minut
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej