Aż 15 wydarzeń scenicznych czeka na gości jubileuszowych Fanaberii Teatralnych, które będą miały miejsce w Wałbrzychu. Dziesiąta odsłona tego projektu odbędzie się w dniach 15 – 24 listopada i będzie doskonałą okazją do poznania sztuk, które zachwyciły całą Polskę. Podczas 10 - letniej historii wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych na deskach wystawiono prawie 100 spektakli. Teatr Dramatyczny imienia Jerzego Szaniawskiego odwiedziło w ramach tego projektu około 15 tysięcy miłośników sztuki. - Dziesięć lata temu 37% wałbrzyszan było bez pracy. Czuliśmy wtedy, że teatr powinien dać coś mieszkańcom – opowiada Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Mieliśmy taką fanaberię, aby zaprosić tych ludzi do naszej placówki na tydzień obcowania ze sztuką. Pomyśleliśmy, że Ci, którzy są bezrobotni na pewno nie pojadą do innych miast w poszukiwaniu spektakli, gdyż zwyczajnie ich na to nie stać. Ściągnęliśmy zatem twórców do Wałbrzycha i jak się okazało, pomysł był bardzo trafiony – mówi szefowa placówki. Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa aż 10 dni.
Publiczność będzie miała okazję podziwiać aktorów między innymi z Opola, Legnicy, Zielonej Góry, Sosnowca, Warszawy, Bydgoszczy, czy Lublina. Fanaberie zostały podzielone na trzy segmenty tematyczne, związane z kierunkami, jakimi podąża dzisiejszy teatr Polski. Będzie to nurt historii – wspólnoty, historii – indywidualności oraz teatru kobiet, który w dużym stopniu zawładnął artystyczną sceną. - 10 lat temu w zasadzie nikt nie słyszał o reżyserkach. Oprócz wyjątkowych przypadków, kobiety nie były obecne jako twórczynie spektakli. Dzisiaj, choć może tego nie zauważamy, to właśnie one przejęły dużą część tej sceny. Kobiety w teatrze mają swój głos oraz miejsce i bardzo często robią spektakle ważniejsze i ciekawsze od mężczyzn – przyznaje Sebastian Majewski , dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego. Fanaberie rozpoczną się polskim arcydramatem „Dziady”, zaadoptowanym przez Maję Kleczewską, w którym zmierzy się z mickiewiczowskim dziełem. Na deskach teatru zobaczymy także między innymi „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim”, „Trash Story”, spektakl „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia”, czy sztukę „I będą święta”. Na największy tegoroczny dolnośląski festiwal rezerwacji biletów można dokonywać osobiści lub telefonicznie w biurze Teatru Dramatycznego. Szczegółowy program 10-tych Fanaberii dostępny jest na stronie internetowej placówki.
Sgt. Pepper
źródło: 30 minut
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej