W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.
Na Festiwal Reportażu można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich. To niezwykle istotna informacja dla wszystkich uczestników, bowiem na czas wydarzenia teren Miedzianki zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. W pociągu o nazwie MIEDZIANKA otwierającym Festiwal (24 sierpnia – piątek - odjazd: Wrocław Główny 13:07 – przyjazd: Janowice Wielkie /Miedzianka/ 15:00) pasażerom towarzyszyć będą pisarze - reporterzy: Mariusz Szczygieł oraz Filip Springer, którzy z Wrocławia aż do Janowic będą czytać w pociągu KD fragmenty swoich reportaży.
Po przyjeździe na miejsce goście Festiwalu wspólnie przejdą do Miedzianki. W sobotę i niedzielę na pasażerów pociągów Kolei Dolnośląskich (odjazd: Wrocław Główny - 9:15) czekać będzie Filip Springer, który zaprowadzi uczestników do miasteczka, po drodze opowiadając historię Miedzianki.
Festiwal jest otwarty, niebiletowany i trwać będzie od 24 do 26 sierpnia. Na ten czas miasteczko zostanie zamknięte dla samochodów. Na oficjalnej stronie festiwalu można znaleźć informacje jak bezpośrednio dotrzeć na miejsce wydarzenia. Do Miedzianki najlepiej dojechać wszystkimi pociągami Kolei Dolnośląskich kursującymi na trasie Wrocław Główny – Wałbrzych - Jelenia Góra, wysiadając na stacji Janowice Wielkie.
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej