Wracamy do projektu Letniej Serenady i to z dużym rozmachem, bo koncerty i atrakcje mają potrwać nie jeden wieczór, lecz dwa. Imprezę zaplanowaliśmy na ostatni piątek i sobotę sierpnia 2024 - mówi Agnieszka Franków-Żelazny, Dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Dwa koncerty, zamiast jednego to nie jedyna nowość podczas tegorocznej Letniej Serenady. Zmienia się także miejsce organizacji koncertów. W tym roku zapraszamy na teren zielony, dawnego górnego boiska stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu przy ul. Żwirki i Wigury. W tym roku współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Wałbrzych.
Powrót Letniej Serenady w nowej formule i nowym miejscu to kolejny przejaw bardzo dobrej współpracy między Filharmonią Sudecką a Gminą Wałbrzych. Wspólnie zdecydowaliśmy się na organizację koncertów w miejscu dość nietypowym, jednak zauważamy bardzo znaczący wzrost liczby osób odwiedzających Park im. Jana III Sobieskiego. Chcemy pokazać zarówno mieszkańcom, jak i gościom spoza miasta, że tereny zielone w centrum miasta mogą być doskonałym miejscem do organizacji choćby takich wydarzeń, jak Letnia Serenada. – mówi dr Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha.
Piątkowy koncert to „Walca czar”. W ten sposób wprost nawiązujemy do tradycji tej lubianej przez Wałbrzyszan imprezy. Będzie to koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją niezwykle charyzmatycznego i lubianego w Wałbrzychu dyrygenta Piotra Wajraka (to Piotr Wajrak rozbawił i rozśpiewał komplety publiczności na obu przedstawieniach „Wesołej wdówki” Lehára w ubiegłym roku). Wśród solistów znajdą się Magdalena Czerwińska – sopran, Przemysław Radziszewski – tenor i Bartłomiej Kłos – baryton. Program jak przy tego rodzaju wydarzeniach przebojowy: taneczne fragmenty oper Gounoda, Bizeta, Straussa czy Nowowiejskiego, a także arie w rodzaju „Trzech Torreadorów”, „Wielka sława to żart” czy "Jakże mam ci wytłumaczyć i wiele innych.
Koncert rozpoczyna się w piątek o godzinie 18:00.
Podczas tegorocznej Letniej Serenady chcemy także wprowadzić coś nowego. Zaprosiliśmy zespół AudioFeels , który będzie koncertował z orkiestrą i sam, ale też stworzymy specjalny chór oraz warsztaty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wałbrzycha i osób z okolicy. - zapowiada dyrektor Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, Agnieszka Franków-Żelazny.
Jedna scena, fenomenalny zespół AudioFeels , Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, wyjątkowy Chór, mnóstwo świetnej energii oraz hity takich zespołów jak Red Hot Chili Peppers, Maroon 5, Pink Floyd, U2, Led Zeppelin czy Foo Fighters i innych.
Koncert rozpoczyna się w sobotę o godzinie 19:00.
AudioFeels to grupa, wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów, poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu. Zespół został stworzony w 2007 roku przez wychowanków Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staranna edukacja pozwoliła na podjęcie ambitnego zadania - stworzenia wyjątkowego, nowoczesnego brzmienia daleko wykraczającego poza chóralną tradycję.
Zespół zadebiutował w Poznaniu, ale wielomilionową publiczność zyskał występując na scenie popularnego programu "Mam talent". W finale zdobyli tam trzecie miejsce. Już w październiku 2009 roku ukazał się pierwszy studyjny albumAudioFeels - "Uncovered" . Płyta zawierająca covery takich artystów jak między innymi Simon & Garfunkel, Red Hot Chili Peppers, Sting czy Metallica, w dwa tygodnie pokryła się złotem i stała się najchętniej kupowaną płytą CD w Polsce (drugie miejsce na liście OLIS). Podobnie wielkim sukcesem była trasa koncertowa po kraju, ale także w USA, Francji i Niemczech. Drugi album ukazał się w 2011AudioFeels – „Unfinished”. Na dwupłytowym albumie znalazły się przede wszystkim własne kompozycje zespołu, ale także covery takich artystów jak Seal czy grupa Nirvana. Kolejny album AudioFeelsto zapis koncertu zrealizowanego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W historycznych wnętrzach teatru zarejestrowano niezwykły koncert pokazujący pełnięmożliwości i scenicznych umiejętności zespołu. Album ukazał się w styczniu 2013 roku. W grudniu ukazała się czwarta płyta zespołu„Świątecznie”, na której znalazły się polskie kolędy oraz utwory świąteczne. Gościnnie z zespołem wystąpili: Natalia Kukulska, Monika Borzym, zespół Affabre oraz Chór Puellae Orantes. W tym samym miesiącu zespół wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej razem z Mietkiem Szcześniakiem, a koncert transmitowany był w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Zespół stale koncertuje, w kraju i za granicą, zdobywa nagrody, regularnie uświetniając występami wyjątkowe wydarzenia (EURO 2012, telewizyjne wydarzenie upamiętniające 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Gala Marki Podlaskiej) i chętnie wspiera promocję zdrowego stylu życia (JBL Triathlon, Odważ się być zdrowym na PGE Narodowym).
W 2016 roku zespół stworzył program, o którym marzył od długiego czasu. Jako efekt wielomiesięcznych przygotowań, powstał koncert „AudioFeels symfonicznie”. Jest on hołdem dla największych artystów muzyki rockowej. W programie znalazły się specjalnie zaaranżowane utwory Led Zeppelin, The Beatles, The Rolling Stones, Guns'n'Roses, Red Hot Chili Peppers i innych. Koncerty w Poznańskiej Sali Ziemi, Wrocławskim NFM czy Białostockiej Operze i Filharmonii zostały przyjęte przez publiczność niezwykle entuzjastycznie. Z tym właśnie programem zespół wystąpi 31.08.2024 o godzinie 19:00 na koncercie w ramach Letniej Serenady z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej oraz WałbrzyChóru.
Bilety na obydwa koncerty są już w sprzedaży! Miejsca bliżej sceny to koszt 30 zł, a dalsze rzędy 10 zł. Wydarzenia są limitowane, a liczba miejsc ograniczona.
Organizatorzy przewidują także strefę gastronomiczną.
Wejście na teren koncertu: pół godziny wcześniej.
Marzec w Filharmonii Sudeckiej tradycyjnie kojarzy się z celebracją kobiecości. Jednak tegoroczne otwarcie miesiąca – koncert zaplanowany na 6 marca – obiecuje coś znacznie głębszego niż tylko „okolicznościowy bukiet dźwięków”. To wieczór, który rzuca wyzwanie przeszłości i udowadnia, że wielka muzyka nie ma płci, mimo, że kobiety kompozytorki przez wieki właśnie przez swoją płeć napotykały bariery niemal nie do pokonania.
czytaj więcejMiniony koncert zespołu Retrofonik był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera od pierwszych taktów zapowiadała wieczór wyjątkowy, elegancki, energetyczny i pełen muzycznej klasy.
czytaj więcejW czwartek, 5 marca 2026 r., Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkie mieszkanki i sympatyków świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na specjalne obchody z koncertem Norbiego - jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców.
czytaj więcej14 lutego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędzie się pokaz filmu o miłości.
czytaj więcej14 lutego 2026 roku Stara Kopalnia stanie się miejscem, w którym Walentynki będzie można celebrować na wiele sposobów - od kameralnego koncertu, przez nastrojową ślizgawkę, po wspólne chwile spędzone w wyjątkowej, industrialnej przestrzeni. To walentynkowy wieczór zaprojektowany tak, by każdy mógł wybrać swój własny sposób na świętowanie.
czytaj więcej